Psia dieta surowa RAW opiera się na fakcie, że pies jest mięsożernym drapieżnikiem, ewentualnie padlinożercą podobnie jak jego bardzo bliski krewny wilk szary. Pokrewieństwo między oboma gatunkami jest na tyle bliskie, ze są w stanie swobodnie się krzyżować dając zdrowe i płodne potomstwo. Z tego tez powodu sklasyfikowano psa domowego jako podgatunek wilka szarego. Obaj ewoluowali od wspólnego przodka wiele tysięcy lat temu. Zwierzęta, którym wygodniej z wielu powodów było zamieszkiwać wokół siedlisk człowieka – dostęp do ludzkich odchodów, resztek upolowanej zwierzyny, padlina, mnóstwo drobnych zwierząt krzątających się wokół. To wszystko dawało łatwiejsze życie. Tak powstał pies. Zwierzęta, które wolały trzymać się z dala od dziwnego dwunożnego stworzenia pozostały w lesie jako dzikie i wolne.

Odwzorowując wilczą dietę posiłki psa komponujemy na bazie produktów zwierzęcych – mięsa (mięsień szkieletowy), podrobów, kości, zwierzęcego tłuszczu, ścięgien oraz jajek. Roślinna część diety jest niewielka i składa się z warzyw oraz owoców. W diecie surowej RAW nie ma miejsca na zboża oraz produkty zbożowe takie jak makaron, kasze, płatki zbożowe, ryż, mleko i nabiał czy przetwory mleczne.

W związku ze sposobem współczesnej hodowli zwierząt rzeźnych bazującej na paszach, które mają sprawić, że zwierzę rośnie szybko i szybko w bardzo młodym wieku osiąga wagę ubojową, produkty zwierzęce nie są wystarczająco bogate w składniki odżywcze konieczne do sprawnego funkcjonowania organizmu psa. Ponadto nie jesteśmy w stanie zakupić wielu części ciała potencjalnej ofiary – krew spuszczana przy uboju, wiele narządów jak tarczyca, trzustka, jajniki. To wszystko powoduje konieczność uzupełnienia diety suplementami nie będącymi jednak kolorowymi tabletkami znanymi wszystkim z półek aptek, drogerii i sklepów zielarskich. Barfosuple to naturalne zamienniki stanowiące źródło tego wszystkiego czego nie jesteśmy w stanie zapewnić w psiej diecie kupując oprawione na gotowo elementy ciał zwierząt rzeźnych.

Dieta surowa, dobrze skomponowana dostarcza organizmowi wszystkich składników odżywczych nie tylko w odpowiedniej ilości ale także w odpowiednich proporcjach. Związki naturalnie występujące w pokarmach są doskonale biodostępne, mają odpowiednią aktywność biologiczną. Są znane organizmowi w przeciwieństwie do związków syntetycznych (łatwych w produkcji, tanich i trwałych) którymi uzupełniane są karmy komercyjne suche i mokre. To wszystko powoduje, że wszystkie mechanizmy regulujące wchłanianie i gospodarkę związkami odżywczymi, mikro i makroelementami działają sprawnie. Nie ma ryzyka ani niedoborów ani przedawkowania.

Odżywiony w sposób właściwy pies jest radosny, energiczny, wydolny fizycznie i umysłowo. Nie jest otyły, ma pięknie rozbudowaną masę mięśniową i gęstą, lśniącą i mięsistą okrywę włosową. Dużo rzadziej u takich psów występuje brak apetytu. Jedzenie wspaniale pachnie i smakuje. Wbijanie zębów w duże kawałki mięsa, gryzienie i miażdżenie kości ma nie tylko funkcję higieniczną – czyste zęby i świeży oddech. Zaspokaja także potrzeby psychiczne – daje upust frustracji, uspokaja. Zapewniając odpowiednią różnorodność gatunków i elementów ciała powodujemy, że pies oczekuje na jedzenie z wielką radością i niemal nigdy nie odmawia posiłków. Może oprócz momentów gdy coś ewidentnie nie smakuje – moje psy nie lubią mięsa strusia. Ale wybór jest tak ogromny, że nie muszą go lubić i jeść.

Dieta surowa wydaje się być najbardziej optymalnym sposobem żywienia psów.